Python ile Android/iOS Programlama Eğitimi

kivy-logo-black-256Bu yaz tatili kulübümüz tarafından Python ile Android/iOS Programlama Eğitimi verilecektir.

Eğitimin maksadı Python bilen kişilerin kısa zamanda kivy framework ile mobil uygulama yapa bilmelerini sağlamak.

Türkiye’de ilk kez verilecek olan Python ile Android/iOS eğitimi 6-7 haziran da günde sabah/akşam 3’er saat olmak üzere toplam 12 saat olarak yapılacaktır. Eğitim İTÜGnu tarafından verilmektedir.

Egitimin anlaşılabilmesi için temel seviye Python bilgisi gerekmektedir. Genel yazılım bilginiz varsa Codecademy gibi sitelerde kısa zamanda Python öğrene bilirsiniz.

Katilimcilarin yanlarinda kendi bilgisayarlarini bulundurmalari beklenmektedir. İşletim sistemi olarak Ubuntu 15.04 kullanılacaktır. İsteyenler Windows veya MacOS işletim sistemi de kullanabilirler ancak kodların Android telefonlara aktarılabilmesi için Ubuntu kullanılacaktır. Buna neden diğer sistemlerde kurum zamanı olacak hatalar yüzünden fazla zaman kayb olmasını önlemek ve tüm zamanı eğitime vermektir.

Eğitimde anlatılan kodlar iOS ile uyumlu olacaktır. Ancak telefon denemeleri yalnızca Android için gerçekleştirilecektir. Verilecek dökümantasyon takip edilerek XCode ortamında iOS için derleme de yapılabilir. Apple cihazlarına uygulama yayınlamanız için Apple-ın yazılımcı sertifikasını almanız gerekiyor. Bu nedenle eğitimde Android gösterilecek.

Yazılan kodlar çoklu dokunmatik ekran desteğine sahip, Linux, Windows, MacOS, Raspberry Pi, Android ve iOS üzerinde genelde hiçbir değişiklik yapılmadan veya ufak değişikliklerle çalışabilecek düzeydedir.

Eğitimde başlıca Kivy Framework’ü kullanılarak Widget, Layout, Clock, Button, Slider, Harita ve Grafik çizme gibi konular incelenecektir. kv dosya yapısı, Kivy ile Python dillerinin birleşimi ile uygulamalara arayüz oluşturulması, Python kütüphanelerinin uygulamaların içerisinde kullanılması gibi konulara değinilecektir.

Egitimde kontenjan siniri bulunmakta olup, katilimcilarin secimini egitmenler yapacaktir. Secilenlerde %70 devam zorunlulugu aranmakta olup saglamayanlar İTU Ozgur Yazilim Kulübü nun kontenjanli etkinliklerine kabul edilmeyecektir.

Eğitim bir aksilik çıkmadığı sürece klimalı sınıfta yapılacaktır.

Kabul edilenlere kabul e-postası ile birlikte eğitim yeri de bildirilecektir.

Kulübümüzün eğitimleri her zaman bedava oldu. Kulüp olarak gelir elde etmeyi düşünmüyoruz. Ama malesef eğitim bedava olunca katılımcıların daha az ilgisi oluyor ve bir çoğu ilk günden sonra gelmiyor. Bununla kontenjan yüzünden gelemeyenlere haksızlık oluyor. Bu sene eğitim ücreti olarak vakıflardan birini bağış yapılması kararını aldık. Eğitime katılım ücreti uygulanmayacaktır, ancak kabul edilen katılımcıların TEMA Vakfı’na 10 adet fidan bağışlamaları (toplam 60 TL değerinde) ve karşılığında aldıkları kartları getirmeleri gerekmektedir.

Eğitim Güray Yıldırım ve Emin Mastizada tarafından verilecketir.

Eğitime kayıt olmak için bu formu doldurmanız gerekiyor. Başarılar…

4 Comments

  1. Eğitimin süresi ne kadar? Sifirdan bilgimiz olmadan baslayabilir miyiz?

    • Eğitimlerimiz genel olarak 1 dönem, 1 hafta, 2 gün ve 1 gün olarak ayarlanıyor. Kivy eğitimi 2 günlük bir eğitimdi. Yakın zamanlarda sıfırdan python eğitimine başlayarak üst seviyeye kadar eğitim serileri düzenlemeği planlıyoruz. Duyuruları E-posta listemiz üzerinden yapacağız: listeci.itu.edu.tr -> Ozguryazilim Listesi. Plan olarak 2 günlük temel python, daha sonra 1 günlük flask ve ondan sonra 2 günlük django. Daha sonra masaüstü grafik uygulamalar, wxPython, Tkinter ve kivy anlatmayı planlıyoruz. Şimdilik etkinliklerin zamanları belirlenmedi.

  2. Furkan Sandal

    python ile android uygulama kodlandığını bilmiyordum.

  3. Perim

    Suan 1. Sinifim, ve ileride ios/android programlama icerikli ilgili bir meslegim olmasi ve hobim olmasini istiyorum. Simdiden baslamak icin guzel bir tecrube ve firsat

Leave a Comment