İTÜGnu Internet of Things (IoT) Eğitimi Sona Erdi

İTUGnu IoT Eğitimi

İstanbul Teknik Üniversitesi Özgür Yazılım Kulübü olarak düzenlediğimiz, Emir Ercan Ayar tarafından verilen, Intel sponsorluğunda Türkiye’nin ilk ücretsiz Internet of Things eğitimi 6 haftalık bir maratonun ardından katılımcıların final projelerini yapmasıyla son buldu.

6 haftalık eğitim sürecinde IoT tekniklerini, geliştirme metotlarını öğrenen katılımcılarımız yapılan workshoplarla öğrendiklerini pekiştirdiler ve eğitim sonunda bağımsız olarak sıfırdan projelerini geliştirdiler. Tüm projeler Intel Galileo Gen2 boardlar ile Wyliodrin üzerinden kodlanarak gerçekleştirildi. Bu projeler ekiplere tanıdığımız sadece 2 saatlik kadar bir süre içerisinde meydana getirildi ve katılımcılar tarafından sunumları yapıldı. Bu projeleri tüm detaylarıyla, IoT eğitimimizin final haftasından yansıyan karelerle birlikte paylaşacağım. Projelerle alakalı tüm bilgileri ve kaynak kodlarını www.eercan.com adresinde bulabilirsiniz.

PROJELER

Aziza Kasenova ve Eyüp Ağpınar’ın geliştirmiş olduğu “Gate entry information on Twitter” projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak Twitter, IFTTT ve RFID teknolojisi kullanılmıştır.

Proje detayı:

Kullanıcılara tanımlanan RFID kartlar ile kapı giriş bilgilerinin Twitter üzerinde gösterilmesi ve IFTTT ile cep telefonuna bildirim gönderilmesi amaçlanmıştır. Geçersiz kullanıcıların buzzer ile uyarılmaktadır, ayrıca Twitter üzerinden de girişin geçerli ya da geçersiz olduğu bilgisi iletilmektedir. Twitter üzerinden IFTTT’e bağlanan sistem bu sayede diğer sistemlerle entegre çalışabilecektir.

 

 • “Anonymous Tweet” Projesi
  Proje ekibi: Furkan Teke, Tamer Temizer ve Adem Yıldız
  Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak Apache server ve Twitter API kullanılmıştır.

Furkan Teke, Tamer Temizer ve Adem Yıldız’ın geliştirmiş olduğu “Anonymous Tweet” projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak Apache server ve Twitter API kullanılmıştır.

Proje detayı:

Hazırlanan websitesi üzerinde çalışan PHP yazılım üzerinden attığınız tweet; @anonymous_iot isimli oluşturulmuş Twitter hesabımızdan otomatik olarak yayınlanmakta. Burada Intel Galileo, web panelden gelen veriyi alıp tweet olarak göndermektedir.

 

 • “Akıllı Otomat” Projesi
  Proje ekibi: Burakhan Sivri ve Nisan Tuna Aytar
  Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak ThingSpeak Cloud servisi, Twitter API, plivo SMS API ve IFTTT kullanılmıştır.

Burakhan Sivri ve Nisan Tuna Aytar’ın geliştirmiş olduğu “Akıllı Otomat” projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak ThingSpeak Cloud servisi, Twitter API, plivo SMS API ve IFTTT kullanılmıştır.

Proje detayı:

Akıllı Otomat projesi ile ürünlerin sıcaklığı ve kalan ürün miktarını kontrol edip cloud sunucu üzerinde depoluyoruz. Ürün sıcaklığının beklenenin üstüne çıkması veya ürünün azalması durumunda Twitter veya SMS üzerinden uyarı verir ve otomatın kontrolünü kolaylaştırır. Bu proje ürünlerin beklenmedik şekilde bozulması veya tükenmesi ile zarar edilmesinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.
Bu proje Intel Galileo Board ile hazırlanmıştır. ThingSpeak cloud sunucusu üzerinde veri depolanır ve Wyliodrin üzerinden programlanarak TwitterAPI ve IFTTT’yi kullanarak uyarı vermektedir.

 

 • “Bekarlık Sultanlıktır” Projesi
  Proje ekibi: Çağatay Tanyıldız ve Seçkin Bostancı
  Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak SMS API, IFTTT ve Twitter API kullanılmıştır.

Çağatay Tanyıldız ve Seçkin Bostancı’nın geliştirmiş olduğu “Bekarlık Sultanlıktır” projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak SMS API, IFTTT ve Twitter API kullanılmıştır.

Proje detayı:
2 odalı bir evde tek başına kalan biri için hırsızlık, yangın gibi durumlarda SMS ile uyarı veriyor.
Evden çıkınca arkadaşlara haber için tweet atıyor.
IFTTT ile evden çıkılması durumunu anlayınca belirli bir hashtag ile tweet atıyor. Galileo bunu okuyup evde insan olup olmaması durumunu kontrol ederek herhangi bir kişi varsa SMS ile kişiye hırsızlık uyarısı veriyor.

 • “Personal Home Security” Projesi
  Proje ekibi: Emrullah Saku ve Ali Osman Mollahüseyinoğlu
  Projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak IFTTT ve Twitter API kullanılmıştır.

Emrullah Saku ve Ali Osman Mollahüseyinoğlu’nun geliştirmiş olduğu “Personal Home Security” projede Intel Galileo Gen2 board ile birlikte Wyliodrin üzerinden programlanarak IFTTT ve Twitter API kullanılmıştır.

Proje detayı:

Proje İstanbul dışına çıkıldığıda özellikle sitede yaşamayanlar için güvenlik hizmeti sunuyor. İstanbul’dan çıkan kişi Twitter üzerinden bir hashtag ile tweet atarak güvenlik sistemini aktif hale getiyor. Aktif hale gelen sistem akşamları ve geceleri evin ışığını açıyor ve ses sensörünü aktif hale getiriyor. Aktif hale gelen ses sensörü belli bir değerdeki sesleri kontrol ediyor. Hızlık kontrölüne karşın olan bu sistem bir sesi algılandığında alarm çalıyor. Alarm aynı zamanda cep telefonumuza ve polise mesaj göderebilir durumda. Yanlış alarm durumlarında ise yine twitter üzerinden örneğin #closealarm hashtagi ile alarmı kapatabiliyor. Önemli olan nokta Twitter’a sistemi kullanan kişi tweet atmalıdır.

 

Eğitimlerimize katılan tüm arkadaşlarımıza ve eğitim vermeyi kabul ederek bizi kırmayan eğitmenimiz Emir Ercan Ayar’a emekleri için çok teşekkür ederiz. Projeler ve IoT eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler www.eercan.com internet sitesini ziyaret edebilirler.

Leave a Comment