2013 Sonbahar Arduino Eğitimi

2013 Sonbahar Arduino Eğitimi

Kulübümüz tarafından düzenlenen donanım eğitimi, Atmel tabanlı Arduino UNO kitleri üzerinden yapılmaktadır. Eğitimi kulüp başkan yardımcısı Güray Yıldırım vermektedir. Şu ana kadar 20 saati aşkın eğitim verilmiş olup, mikrodenetleyici temelleri, mikrodenetleyicilerde varolan yazılım mantığı, mikrodenetleyiciler ile haberleşme, çevre birimleri tanıtılmış ve tanıtılmaya devam edilmektedir.

egitim2

Eğitimlerimiz her hafta haftasonu toplam 4 saat yapılmakta, anlatılan her konunun uygulaması anında yapılmaktadır. Katılımcı sayısı, eğitimin verimi açısından kısıtlı tutulmuş, katılımcıların kendi Arduino’ları ve elektronik parçaları ile gelmeleri beklenmiştir. Bu sayede her katılımcı, eğitim dışında kendi donanımıyla yapılan uygulamaları tekrarlayabilmekte ve yenilerini geliştirebilmektedir.

Arduino Eğitimi

Eğitimler esnasında 7Segment, buton okuma, DC motor sürücü, servo motor, CNY70 kontrast sensörü, LM35 sensörü gibi birçok donanım kullanılmış, bu donanımlarla minik projeler olarak sayılabilecek uygulamalar yapılmıştır.

Arduino EğitimiArduino Eğitimi

Eğitim, özellikle mikrodenetleyicilerde sıkça kullanılacak dirençlerin değerlerini hesaplama, çok kullanılan bjt ve mosfet kutuplama devrelerinin fakülte dışından gelenler için basit anlamda özetlenmesi ile başlamıştır. Doğrultucu, regülatör, diyot/zener diyot, transformatör gibi kavramlardan da yine bu eğitim kapsamında katılımcılara bahsedilmiş, 5V’luk bir adaptörün doğrultma, dalgalılığın azaltılması, regülasyon gibi tüm aşamalarıyla elektrik prizinden itibaren nasıl yapılabileceğinden bahsedilmiştir.

fotoğraf 2

Buton okumada kullanılan debouncing yöntemlerinden bahsedilmiş ve kullanıcılara gerçek hayata yönelik uygulamalar yaptırılmıştır. Bunların eğitim sırasında gerçeklenebilmesi için, basılı tutulduğu süre boyunca tuttuğu sayıyı yalnızca 1 kez arttıran 7segment uygulaması yapılmıştır.

7segment ile yapılan bir başka uygulamada, fiziksel bir temas olmadan kullanıcının elini önünden geçirmesiyle sayım yapan bir sistem, yani önünden geçen nesneleri sayabilecek bir sistem geliştirilmiştir. Yapılan uygulamada cny70 kullanılmıştır.

Bir başka uygulamada, sıcaklık sensöründen analog olarak veri okunmuş, okunan veri bilgisayar ekranına gönderilmiş ve hem analog girişler, hem de seri port haberleşmesi bir arada anlatılmıştır. Bu sırada seri port protokolünden bahsedilmiş, rx ve tx pinlerinin yaptığı işlevler yine uygulamalı olarak anlatılmıştır.

Sıcaklık sensörünün bir sonraki aşamasında, sensör tarafından okunan sıcaklığa göre konumu değişen servo motor uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama sayesinde, katılımcılara sıcaklıkla açılan veya kapanan bir havalandırma kapak sisteminin en basit hali gösterilmiştir.

Eğitimin bir sonraki seansında çizgi izleyen robotlar yapılmaya başlanacak, farklı algoritmalar geliştirilerek katılımcıların birden çok donanımı birlikte kullandıkları durumda yazılan kodu optimize etmeleri sağlanacaktır.

Eğitimin devamında her katılımcı ister kendi projesini belirleyecek, ister kulüp tarafından belirlenmiş projelerde eğitmenler ile birlikte yer alarak ortak proje geliştirmiş olacaktır. Böyle her katılımcı, bir elektronik projesinde yer alacak ve her aşamasının bizzat içerisinde bulunacaktır. Projeyi eğitmenlerle birlikte yapacağı için, istediği bir anda yardım alabilecektir. Bu projelerin ilerleyen aşamalarda yarışmalara katılması düşünülmektedir.

Yapılan tüm uygulamaların kodları eğitim sonunda kullanıcılardan istenecek ve özgür yazılım olarak yayınlanacaktır.

3 Comments

  1. Bülent

    2014 le ilgili yeni paylaşımlarını göremiyorum . Görmek istiyorum sürekli okuyup bilgi ediniyorum

  2. Bülent Özdemir

    Çok iyi fikir üretmişsiniz.

Leave a Comment