Herkese tekrardan merhaba! Uzun bir zamandır hosting sebebiyle yaşadığımız sıkıntılardan dolayı kapalı olan websitmizi tekrardan yayına aldık ve sizlerle birlikteyiz. Her ne kadar websitemizin artık ihtiyaçlarımızı karşılamadığını düşünsek de en azından ayakta kalmasının bizim açımızdan motive edici olduğunu düşünüyoruz. Kısa vadede gerçekleşmesini öngördüğümüz planlarımız arasında yer alan yeni bir websitesi yazma olayını da umarım bir aksilik olmadan tamamlayacağız. Proje başladığında ve bittiğinde sizlerin de bolca pull/requestlerini Git üzerinden bekliyor olacağız 🙂 

Bunlar gerçekleşirken yeni döneme de hızlı bir giriş yaptık. Tüm İTÜ mensupları olarak akademik yarıyılın 3. haftasını tamamladık. Yoğun geçen derslerle birlikte geçtiğimiz hafta hazırlık öğrencilerinin de döneme başlamasıyla Kulüpler Birliği’nin muazzam özverisi ve çalışkanlığıla ortaya çıkarttıkları, #backtoschoolfest mottosuyla bize kazandırdıkları Kulüpler Tanıtım Festivali’nde standımızı açtık ve yeni üyelerimize merhaba dedik. Verimli 2 günün ardından 4 Ekim Çarşamba günü gerçekleştireceğimiz Tanışma Toplantısını iple çekiyoruz. Toplantı kapsamında yeni arkadaşlarımızla tanışıp, Özgür Yazılım ideasını ve güzelliklerini elimizden geldiğince açıklamaya ve sevdirmeye çalışacak ve ardından da dönem içinde yapmayı planladığımız etkinlik, eğitim ve seminerle alakalı fikir alışverişinde bulunacağız.

Bir diğer değinmemiz gereken konu ise her yıl Eylül ayının 3. Cumartesi günü kutlanan Yazılım Özgürlüğü günü. 15 Eylül’de bir dostumuzun ikazı üzerine bu önemli günün 3 yıldır Türkiye’de hiç bir şekilde kutlanmadığını farketmiş olduk ve harekete geçtik. Sembolik de olsa bir şeyler yapmak ve farkındalık yaratmak adına 6 kişi kadar İTÜ Maslak kampüsü’nde toplandık ve bu güne özel bir Python Sprint düzenledik. GitHub üzerinden ampy projesine ait 2 adet issueyu çözüp gönderdik. Çok kısa sürede haber verdiğimiz ve amatör şekilde gerçekleştirdiğimiz bu organizasyona katılan arkadaşlarımıza da çok teşekkür ederiz.

Bunlara ek olarak dün akşam yine Güray Yıldırım’ın bir son dakika aramasıyla Firefox Quantum Sprint düzenledik. Mozilla şu günlerde bir süredir beta sürümde olan Firefox’un 57. sürümünü yayınlamaya hazırlanıyor ve bu kapsamda dünya genelinde 14 Kasımdaki lansman öncesinde son sorunları da ortadan kaldırmak için beta sürümünün test edilmesini istiyordu. Yine geç bir farkındalıkla Türkiye’de hiç etkinlik olmadığını gördük ve ekip olarak harekete geçtik. Abaküs Kitap’ın tamamlamak üzere oldukları yeni ofislerinde İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde Firefox Quantum pastamızı kestik ve testlerimizizn sonuçlarını raporladık. Bir sonraki adım olan Quantum Release Party için de Mozilla Vakfı ile görüşmelere başladık. Biraz Quantum üzerinde konuşmak gerekirse zaten beta sürüm bile uzun zamandır gerekli çevrelerden tüm övgüleri toplamış durumda. Bz ekip olarak fazlasıyla beğendik ve memnun kaldık. Umarız sizler de beğenirsiniz.

Şimdilik bizden bu kadar, kulüp hakkında bilgi almak, etkinliklere kaydolmak için sitemizi, sosyal medya hesaplarımızı ve telegaram grubumuzu takip etmeyi onutmayın. Bir dahaki yazıya kadar hoşçakalın.

Learn More

Arduino Day 2015

We are applied to organize Arduino Day 2015 at Istanbul Technical University Maslak Campus at Electric-Electronic Faculty and open for everyone interested.

If you want to be a part of this organization, do not hesitate to contact the organizator of this event via ituoyk[at]gmail.com

Details will be provided soon.

Learn More

Özgür Yazılım Kulübü 2014-2015

2014-2015 İstanbul Teknik Üniversitesi eğitim öğretim yılı içerisinde yine çok güzel eğitimlerle karşınızdayız.

Geride bıraktığımız yıllarda umuyoruz ki, sizlerde güzel izlenimler bırakmışızdır ve daha da önemlisi sizlere yardımcı olabilmişizdir.

Özgür Yazılım ailesi olarak yakın geçmişte yapmış olduğumuz eğitimlere katılım için öncelikli olarak herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Şimdiye kadar bir kaç konuda eğitimlerimiz oldu, en çok da Python ve Arduino konularında çok olumlu geridönüşler aldık.

Bu yıl daha çok seminerlere yüklenmeyi planlıyoruz ve bunun için bir kurum ve hocalarla görüştük. Sizlerin de katılımınızı bekleriz.

Kulübün 2014-2015 Yönetim Kurulu:

  • Başkan: Emin Mastizada
  • Başkan Yardımcısı: Leyla Garayli
  • Tanıtım Sorumlusu: Zeynep Yaliniz
  • Yazman: Buse Firat
  • Sayman: Ahmed Ihsan Erdem

Yeni eğitim yılında her kese başarılar dileriz,

İTÜ Özgür Yazılım Kulübü.

Learn More

Kulüp Olduk!

Kültür ve Sanat Birliği’ne yaptığımız kulüp başvurusu perşembe günü kurula girdi ve İTÜ Özgür Yazılım Kulübü’nün kurulmasına karar verildi. Bu aşamadan sonra yönetim kurulu belirlenecek ve yapılacak faaliyetlerin planlanmasına geçilecek.

Ayrıca bu adreste kulüp için işleri yönetebilmek amaçlı bir forum kurulması planlanıyor. Sitenin başlığını ise çoktan İTÜ Özgür Yazılım Kulübü olarak değiştirdik!

Herkese hayırlı olması dileğiyle.

Learn More

İTÜ Özgür Yazılım Topluluğu(Şimdilik)

İTÜ Özgür Yazılım Topluluğu sitesi yayına girdi. Projelerimizde şu anlık SVN kullanıyoruz. Bunun için de, projelerimizde yer almak isteyen arkadaşlar için bir anlatım oluşturduk. O anlatıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu şekilde biraz çalışmanın ardından Git’e geçmeyi düşünüyoruz.

Ayrıca, kulüp başvurusunu Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’ne yaptık. Umarız sorunsuz sonuçlanır.

Görüş ve önerilerinize her daim açığız. Bu siteye içerik anlamında katkı sağlamak isteyen arkadaşlara da kapımız her daim açıktır. Bu konuda gerekirse bir iletişim formu da oluşturulabilir.

Learn More