SVN (Subversion) ile Çalışmak – Konsol+Görsel

Bu yazıda, GitHub kullanmaya başlamadan önce kullanacağımız sistem olan Subversion veya kısaca SVN sisteminden bahsedeceğiz. SVN, amaç olarak bildiğimizden çok farklı değil, yani bir takım çalışmasında ya da kişisel çalışmada, yapılan değişiklikleri versiyonlamayı ve istenildiğinde geriye döndürülmesini sağlıyor. Lafı daha fazla uzatmadan kurulum ve kullanımından bahsedelim.

1. Windows

Windows altında SVN ile ilgili yapacağımız işlemleri, sadece istemci değil aynı zamanda sunucu hakkında da bilgiler içeren şu adresten edinebilirsiniz. Sayfa şu an İngilizce, yakın zamanda Türkçe olacak.

2. Linux

Şimdi Linux altında SVN istemcisini nasıl ayarlayabileceğimize bakalım.

2.1 Görsel Uygulama

Linux altında, kullandığınız sürümün uygulama merkezinde “SVN” aramasını yaptığınızda birçok sonuçla karşılaşırsınız. Size önerimiz RapidSVN kullanmanız. Muhtemelen yazılım merkezinizde aramada ilk sıralarda yer alacaktır. Yazılım merkezimizden kurulum yaparak ya da konsola

sudo apt-get install rapidsvn

yazarak kurabiliriz. Ardından, RapidSVN programını çalıştırdığımızda bizi şöyle bir arayüz karşılayacak:
1

Ardından, SVN bilgilerimizi girmek üzere yeni bir SVN hesabı oluşturalım. Bunun için Repository menüsünden checkout seçeneğini seçerek ya da CTRL+O tuş kombinasyonu ile şu pencereyi açıyoruz:
2

Adrese http://svn.ituoy.org/$PROJEADI yazıp Destination Directory için dosyaların bilgisayarımızda bulunmasını istediğimiz yeri seçtikten sonra devam etmek için Tamam’a basıyoruz. Tamam dedikten sonra bizden kullanıcı adı ve şifremizi isteyen alttaki ekran geliyor:

3

Burda bizden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Hesap isteyen arkadaşlar Güray Yıldırım’a ya da Fatih Pense’ye kullanıcı adı ve şifrelerini gönderirlerse hesapları aktif edilecektir.Hesap bilgilerini girip tamam dediğimizde, proje dosyalarının boyutuyla orantılı olarak bir süre beklememiz gerekiyor. Bu esnada program, sunucudan en son sürümde yer alan dosyaları çekiyor. Alta kısımdan bu aşamayı takip edebilirsiniz.

Dosyalar çekildikten sonra artık kullanıma hazır duruma geliyoruz. Şu şekilde bir ekranla karşılaşmamız gerekiyor:

4

Projenin son hali bu. Programımızı açtığımızda, bizim son kontrolümüzden sonra herhangi biri bir değişiklik yapmış mı diye bakmak istersek(ki bunu yapmanızı kesinlikle öneriyoruz, birinin zaten yaptığı bir şeyi tekrar yapmamanız için) sağda . olarak gösterilen klasör simgesine sağ tıklayıp Update‘i seçebiliriz ya da CTRL+U tuş kombinasyonunu kullanabiliriz. Bunu yaptığımızda karşımıza şöyle bir seçenek gelecek:

5

Bu aşamada not edilmesi gereken, eğer son sürüme geçmek değil de, önceki sürümlerden birine geçmek istiyorsak, mesela veri kaybı veya farklı bir sebep söz konusuysa Use Lastest kısmındaki tiki kaldırıp yandaki Revision kutusuna versiyonu yazıyoruz. Tamam dediğimizde güncelleme başlamış oluyor.

Şimdi bir dosya oluşturup onu projemize ekleyelim ve kendi yaptığımız değişiklikleri nasıl sunucuya aktaracağımıza bakalım. İlk olarak, proje dosyalarının bilgisayarımızda yer aldığı dizine girip test2.txt adlı bir dosya oluşturalım. Daha sonra RapidSVN’ye dönecek olursak şöyle bir ekranla karşılaşırız:

6

Eklediğimiz dosya unversioned olarak gözüküyor. Versiyonlamaya dahil etmek için bu pencerede dosyaya sağ tıklayıp add diyoruz. Eğer ekleyeceğimiz bir klasörse Add Recursive seçeneğini kullanarak tüm dosyaları teker teker eklemekten kurtulabiliriz.

7

Artık dosyamızın yanında Added yazıyor. Dosyamızı ekledik. Dosyalarımızda değişiklikler yaptığımızda da bunu belirten yazıları yanında görebiliriz.

Şimdi eklediğimiz dosyaları sunucuya nasıl göndereceğimize bakalım. Üstteki nokta simgesine gelip Commit diyoruz:

8

Ardından karşımıza şöyle bir pencere geliyor:

9

Burada sizden ricamız, Enter Log Message kısmına yaptığınız değişiklikleri belirten bir mesaj yazmanız. Bu, düzenimizin sağlanması için kesinlikle gereklidir. Tamam deyip sürümlemenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Ardından, yaptığımız değişiklikleri görebiliriz:

11

2.2 Konsol Üzerinden Çalışmak

SVN bilgisayarımızda yüklü değilse,

sudo apt-get install subversion

komutu ile yükleyerek başlıyoruz. Ardından, çalışacağımız klasöre giderek

svn checkout http://svn.ituoy.org/apollo

Yazıyoruz. Adresi çalıştığımız projeye göre değiştiriyoruz. Bizden bu esnada isteyeceği bilgi olursa oraya giriyoruz. Muhtemelen kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Daha önceden RapidSVN ile giriş yaptıysanız istememe ihtimali de var.

Checkout işlemini sadece bir kez yapıyoruz. Bundan sonra, güncellemeleri almak istersek bu klasöre gelip:

svn update

komutunu veriyoruz. Yeni bir dosya eklediysek:

svn add dosya.txt

komutuyla projeye dahil ediyoruz. Ardından sunucuya ulaştırmak için:

svn commit -m "dosya.txt yi projeye dahil ederek anlatımı bitidim."

şeklinde güncellemelerimizle sunucunun senkronizasyonunu ayarlıyoruz.

Learn More