Python ile Android/iOS Programlama Eğitimi

kivy-logo-black-256Bu yaz tatili kulübümüz tarafından Python ile Android/iOS Programlama Eğitimi verilecektir.

Eğitimin maksadı Python bilen kişilerin kısa zamanda kivy framework ile mobil uygulama yapa bilmelerini sağlamak.

Türkiye’de ilk kez verilecek olan Python ile Android/iOS eğitimi 6-7 haziran da günde sabah/akşam 3’er saat olmak üzere toplam 12 saat olarak yapılacaktır. Eğitim İTÜGnu tarafından verilmektedir.

Egitimin anlaşılabilmesi için temel seviye Python bilgisi gerekmektedir. Genel yazılım bilginiz varsa Codecademy gibi sitelerde kısa zamanda Python öğrene bilirsiniz.

Katilimcilarin yanlarinda kendi bilgisayarlarini bulundurmalari beklenmektedir. İşletim sistemi olarak Ubuntu 15.04 kullanılacaktır. İsteyenler Windows veya MacOS işletim sistemi de kullanabilirler ancak kodların Android telefonlara aktarılabilmesi için Ubuntu kullanılacaktır. Buna neden diğer sistemlerde kurum zamanı olacak hatalar yüzünden fazla zaman kayb olmasını önlemek ve tüm zamanı eğitime vermektir.

Eğitimde anlatılan kodlar iOS ile uyumlu olacaktır. Ancak telefon denemeleri yalnızca Android için gerçekleştirilecektir. Verilecek dökümantasyon takip edilerek XCode ortamında iOS için derleme de yapılabilir. Apple cihazlarına uygulama yayınlamanız için Apple-ın yazılımcı sertifikasını almanız gerekiyor. Bu nedenle eğitimde Android gösterilecek.

(more…)

Learn More

İTÜGnu Internet of Things (IoT) Eğitimi Sona Erdi

İTUGnu IoT Eğitimi

İstanbul Teknik Üniversitesi Özgür Yazılım Kulübü olarak düzenlediğimiz, Emir Ercan Ayar tarafından verilen, Intel sponsorluğunda Türkiye’nin ilk ücretsiz Internet of Things eğitimi 6 haftalık bir maratonun ardından katılımcıların final projelerini yapmasıyla son buldu.

(more…)

Learn More

2014-2015 Eğitim Kayıtları

Merhaba, her dönem olduğu gibi bu dönem de haftatık eğitimlerimiz olucak.

Eğitimlere katılmak için kayıt formunu doldurmanız gerekiyor.

Eğitimlerde 70% devamlılık zorunluğu var, bunun nedeni sınırlı kontenjan olması. Eğer eğitime seçilip gelemeyecekseniz ilk haftadan bize yazın, yerinize listeden gelmek isteyen başka birisini alalım. Aksi takdirde bir daha İTÜ Özgür Yazılım Kulübü eğitimlerine katılamayacaksınız.

 

Bu dönem olucak eğitimler ve kayıt formları:

(more…)

Learn More

2013 Sonbahar Arduino Eğitimi

Kulübümüz tarafından düzenlenen donanım eğitimi, Atmel tabanlı Arduino UNO kitleri üzerinden yapılmaktadır. Eğitimi kulüp başkan yardımcısı Güray Yıldırım vermektedir. Şu ana kadar 20 saati aşkın eğitim verilmiş olup, mikrodenetleyici temelleri, mikrodenetleyicilerde varolan yazılım mantığı, mikrodenetleyiciler ile haberleşme, çevre birimleri tanıtılmış ve tanıtılmaya devam edilmektedir.

egitim2

Eğitimlerimiz her hafta haftasonu toplam 4 saat yapılmakta, anlatılan her konunun uygulaması anında yapılmaktadır. Katılımcı sayısı, eğitimin verimi açısından kısıtlı tutulmuş, katılımcıların kendi Arduino’ları ve elektronik parçaları ile gelmeleri beklenmiştir. Bu sayede her katılımcı, eğitim dışında kendi donanımıyla yapılan uygulamaları tekrarlayabilmekte ve (more…)

Learn More

SVN (Subversion) ile Çalışmak – Konsol+Görsel

Bu yazıda, GitHub kullanmaya başlamadan önce kullanacağımız sistem olan Subversion veya kısaca SVN sisteminden bahsedeceğiz. SVN, amaç olarak bildiğimizden çok farklı değil, yani bir takım çalışmasında ya da kişisel çalışmada, yapılan değişiklikleri versiyonlamayı ve istenildiğinde geriye döndürülmesini sağlıyor. Lafı daha fazla uzatmadan kurulum ve kullanımından bahsedelim.

1. Windows

Windows altında SVN ile ilgili yapacağımız işlemleri, sadece istemci değil aynı zamanda sunucu hakkında da bilgiler içeren şu adresten edinebilirsiniz. Sayfa şu an İngilizce, yakın zamanda Türkçe olacak.

2. Linux

Şimdi Linux altında SVN istemcisini nasıl ayarlayabileceğimize bakalım.

2.1 Görsel Uygulama

Linux altında, kullandığınız sürümün uygulama merkezinde “SVN” aramasını yaptığınızda birçok sonuçla karşılaşırsınız. Size önerimiz RapidSVN kullanmanız. Muhtemelen yazılım merkezinizde aramada ilk sıralarda yer alacaktır. Yazılım merkezimizden kurulum yaparak ya da konsola

sudo apt-get install rapidsvn

yazarak kurabiliriz. Ardından, RapidSVN programını çalıştırdığımızda bizi şöyle bir arayüz karşılayacak:
1

Ardından, SVN bilgilerimizi girmek üzere yeni bir SVN hesabı oluşturalım. Bunun için Repository menüsünden checkout seçeneğini seçerek ya da CTRL+O tuş kombinasyonu ile şu pencereyi açıyoruz:
2

Adrese http://svn.ituoy.org/$PROJEADI yazıp Destination Directory için dosyaların bilgisayarımızda bulunmasını istediğimiz yeri seçtikten sonra devam etmek için Tamam’a basıyoruz. Tamam dedikten sonra bizden kullanıcı adı ve şifremizi isteyen alttaki ekran geliyor:

3

Burda bizden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Hesap isteyen arkadaşlar Güray Yıldırım’a ya da Fatih Pense’ye kullanıcı adı ve şifrelerini gönderirlerse hesapları aktif edilecektir.Hesap bilgilerini girip tamam dediğimizde, proje dosyalarının boyutuyla orantılı olarak bir süre beklememiz gerekiyor. Bu esnada program, sunucudan en son sürümde yer alan dosyaları çekiyor. Alta kısımdan bu aşamayı takip edebilirsiniz.

Dosyalar çekildikten sonra artık kullanıma hazır duruma geliyoruz. Şu şekilde bir ekranla karşılaşmamız gerekiyor:

4

Projenin son hali bu. Programımızı açtığımızda, bizim son kontrolümüzden sonra herhangi biri bir değişiklik yapmış mı diye bakmak istersek(ki bunu yapmanızı kesinlikle öneriyoruz, birinin zaten yaptığı bir şeyi tekrar yapmamanız için) sağda . olarak gösterilen klasör simgesine sağ tıklayıp Update‘i seçebiliriz ya da CTRL+U tuş kombinasyonunu kullanabiliriz. Bunu yaptığımızda karşımıza şöyle bir seçenek gelecek:

5

Bu aşamada not edilmesi gereken, eğer son sürüme geçmek değil de, önceki sürümlerden birine geçmek istiyorsak, mesela veri kaybı veya farklı bir sebep söz konusuysa Use Lastest kısmındaki tiki kaldırıp yandaki Revision kutusuna versiyonu yazıyoruz. Tamam dediğimizde güncelleme başlamış oluyor.

Şimdi bir dosya oluşturup onu projemize ekleyelim ve kendi yaptığımız değişiklikleri nasıl sunucuya aktaracağımıza bakalım. İlk olarak, proje dosyalarının bilgisayarımızda yer aldığı dizine girip test2.txt adlı bir dosya oluşturalım. Daha sonra RapidSVN’ye dönecek olursak şöyle bir ekranla karşılaşırız:

6

Eklediğimiz dosya unversioned olarak gözüküyor. Versiyonlamaya dahil etmek için bu pencerede dosyaya sağ tıklayıp add diyoruz. Eğer ekleyeceğimiz bir klasörse Add Recursive seçeneğini kullanarak tüm dosyaları teker teker eklemekten kurtulabiliriz.

7

Artık dosyamızın yanında Added yazıyor. Dosyamızı ekledik. Dosyalarımızda değişiklikler yaptığımızda da bunu belirten yazıları yanında görebiliriz.

Şimdi eklediğimiz dosyaları sunucuya nasıl göndereceğimize bakalım. Üstteki nokta simgesine gelip Commit diyoruz:

8

Ardından karşımıza şöyle bir pencere geliyor:

9

Burada sizden ricamız, Enter Log Message kısmına yaptığınız değişiklikleri belirten bir mesaj yazmanız. Bu, düzenimizin sağlanması için kesinlikle gereklidir. Tamam deyip sürümlemenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Ardından, yaptığımız değişiklikleri görebiliriz:

11

2.2 Konsol Üzerinden Çalışmak

SVN bilgisayarımızda yüklü değilse,

sudo apt-get install subversion

komutu ile yükleyerek başlıyoruz. Ardından, çalışacağımız klasöre giderek

svn checkout http://svn.ituoy.org/apollo

Yazıyoruz. Adresi çalıştığımız projeye göre değiştiriyoruz. Bizden bu esnada isteyeceği bilgi olursa oraya giriyoruz. Muhtemelen kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Daha önceden RapidSVN ile giriş yaptıysanız istememe ihtimali de var.

Checkout işlemini sadece bir kez yapıyoruz. Bundan sonra, güncellemeleri almak istersek bu klasöre gelip:

svn update

komutunu veriyoruz. Yeni bir dosya eklediysek:

svn add dosya.txt

komutuyla projeye dahil ediyoruz. Ardından sunucuya ulaştırmak için:

svn commit -m "dosya.txt yi projeye dahil ederek anlatımı bitidim."

şeklinde güncellemelerimizle sunucunun senkronizasyonunu ayarlıyoruz.

Learn More